1 Kasım
12:00 - 13:00

Yitik Miras

Yitik Miras

Yitik Miras Atölyesi kapsamında gerçekleştirilen 5 dakika sohbetlerinde İslam Bilim Tarihi'ne değer katan şahsiyetlerin biyografileri siz katılımcılarımıza aktarılacaktır.

Yer: Fuar 2

Stand Adı: Yitik Miras Standı

12:00 - 13:00

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Siber Güvenlik Kulübü

Kriptoloji

Bu stantta toplumlar arasında şifre bilimi olarak bilinen ve derinleştikçe düşünce sınırlarımızı zorlayan, kriptoloji konusu hakkında konuşacağız ve yer yer interaktif şifreler çözeceğiz.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Siber Güvenlik Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Mücahit Muslu

Yenilebilir Böcekler

Dünya nüfusu gün geçtikçe artmakta ve kaynaklar ise yavaş yavaş azalmaktadır. İleride beslenme ve kaynaklar konusunda büyük sıkıntılar beklenmektedir. Özellikle sürdürülebilir beslenme arayışları için tartışılan konuların başında 'Yenilebilir Böcekler' gelmektedir. Peki, neden? Tüm detaylar fuar da...

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Beslenme Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Beyza Takta

Günümüz Koşullarında Türk Evi

Türk Evi'nin günümüzde kullanılabilirliği, insanlara sunduğu avantajları ve kültürümüze ait olan, özümüzde var olan özelliklerini öne çıkartacak bir çalışma gerçekleştirilecektir.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Yerli Mimari Standı 

12:00 - 13:00

Birlik Ekibi

Doğu Türkistan

• Kaşgar kelimesinin etimolojisi

• Kaşgar'ın coğrafi konumu ve tarihi

• Kaşgar'da kültürel hayat, önemli şahsiyetler ve mekanlar

• Günümüzdeki Kaşgar ve onun önemi

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Doğu Türkistan Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Emine Ceylan

Salgın ve Toplum

Pandeminin toplum üzerine ve sosyal hayatımıza etkisi çerçevesinde son dönemde salgınla, toplumsal sınıflarla ve hiyerarşik düzenle, değişen tüketim alışkanlıklarımızla ilgili görsel materyal üzerinden interaktif tartışma.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Salgın ve Toplum Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Seyda Ay

Sağlık Teknolojileri

Biyoteknolojide güncel gelişmeler ve sağlık uygulamalarında yapay zeka teknolojisi...

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Sağlık Teknolojileri Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Hatice Kübra Topcu

Kudüs

Mescid-i Aksa neresidir? Mescid-i Aksa ve çevresinin müslümanlar için önemi nedir? Mescid-i Aksa'da sanal tur ile anlatım.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Coğrafyalar Standı

12:00 - 13:00

Esabil Yıldız

speaker-2

Meva Doğan

Göbeklitepe Gezisi

Göbeklitepe, arkeoloji tarihinde bugüne dek keşfi ile deprem etkisi yaparak, mevcut tarihi teorileri sarsan en önemli kazı alanıdır. 2011 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde alınan Göbeklitepe Ören Yeri ve Arkeoloji alanı 2018 yılında UNESCO Kalıcı Miraslar Listesine kabul edildi ve 2019 Göbeklitepe Yılı ilan edildi. Yapılan kazı çalışmaları sonrasında ulaşılan bu eserler bugüne kadar bilinen en eski tapınaklardan dahi daha eski. Hatta yer altında kazılmayı bekleyen çok sayıda tapınağın varlığı da teknolojik sistemlerle tespit edilmiş durumda. Göbeklitepe'nin gizemini keşfedeceğimiz fuar alanına hoş geldiniz.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Sanat ve Tarih Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Muhammed Ramazan İkitepe

Dijital İçerik

Sosyal medyaya dijital içerik üretmenin faydaları ve içeriğin nasıl doğru bir şekilde kullanılması gerektiğine dair anlaatım

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Dijital İçerik Standı

12:00 - 13:00

Sadık Bay

REMER Gezisi

REMER tanıtımı ve REMER bünyesine yapılan araştırmalar

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Araştırma Kültürü Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Serkan Orhan

Bedeni Etkili Kullanma Sanatı

Bedenimiz bize verilmiş bir emanettir ve ona ne kadar iyi bakarsak yaşam kalitemiz aynı oranda artacaktır. Biz fizyoterapistler olarak bunun farkındayız ve topluma da sahip olduğumuz bilgiler ile rehberlik etmek belirlediğimiz amaçlardan biridir. Vücudumuzun farkında olmak onu tanımayı gerektirir, vücudumuzu ne kadar çabuk tanırsak o kadar erken yön verebiliriz. Bu stantta ise teknolojinin giderek günlük hayatımıza dahil olmasıyla artan sağlık problemlerinden omurga rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz. Teknolojinin getirdiği bir diğer problem olan azalmış fiziksel aktivitenin; denge ve obezite ile ilişkisini açıklarken kişiye özgü egzersizin önemi vurgulayacağız. Ayrıca günlük aktivitelerimizde ergonomiyi ve doğru kullanım bilincini kazandırmaya çalışarak beden ve omurga sağlığını nasıl koruyabileceğimizi öğreneceğiz.

Yer: Fuar 2

Stand Adı: Postür Standı

12:00 - 13:00

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Siber Güvenlik Kulübü

Güvende Miyiz ? / Sosyal Medya

"Güvende Miyiz?" başlığı altında, verilerimizin güvenliği hakkında sohbet edeceğiz. Konular arasında sosyal medya, e-ticaret gibi ilgi çekici başlıklar da var! Standımızın ilk gününde "Güvende Miyiz?" konusunu ele alacağız. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Veri Güvenliği Standı

12:00 - 13:00

Giemsa Ekibi

Bilimsel İçerik Oluşturma

Giemsa.net olarak neler yaptığımızı ve yazılarımızın içeriğini tanıtacağız. Aynı zamanda biyoloji alanına ilgili ve lisans düzeyinde yazılar yayınlamak isteyen katılımcıların akıllarında kalan sorulara cevap vermeye çalışacağız..

Yer: Fuar 2

Stand Adı: Giemsa Standı 

12:00 - 13:00
speaker-1

Ayşe Karataş

Yeni Ufuklar

Türkiye'nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi bünyesinde yer alan Yeni Ufuklar sergi gezisi. İlerleyen teknolojiden ve yeni buluşlardan haberdar eden sergi galerisinde robotlar, malzeme teknolojisi, iletişim ağlarını anlatan 27 düzenek yer almaktadır. Bu düzenekler teknolojinin temelleri, günümüzdeki gelişmeler ve değişen geleceğimiz hakkında bilgiler vermektedir.

Yer: Fuar 1

Stand Adı: Yeni Ufuklar Standı

12:00 - 13:00
speaker-1

Hüsniye Biçer

Robotik Teknolojileri

Robot nedir? Robot teknolojilerinin geliştirilmesindeki amaçlar nelerdir? Günümüzde var olan ve geliştirilmek üzere halen üzerine çalışılan robot ve teknolojiler nelerdir? Konya bilim merkezi bünyesi altında hangi robot teknolojileri mevcuttur? Bu robotların kullanım amaçları, kullanım yerleri nelerdir? Sorularına cevaplar aranacaktır.

Yer: Fuar 2

Stand Adı: Robotik Teknolojiler Standı

12:00 - 13:00

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Astronomi Kulübü

Kedi Gözüne Benzeyen Kozmik Canavar

Bizden 50 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Messier 87 Galaksisi’nin merkezindeki, 6,5 milyar Güneş kütlesindeki kara deliğin fotoğrafının; Dünya’mızın devasa büyüklükte bir mercek gibi kullanılarak çekilen fotoğrafının çekilmesini anlatıp kara delikler ile ilgili temel bir bilgilendirme yapacağız.

Yer: Fuar 2

Stand Adı: Uzay Bilimleri Standı

X